Rogers Cup - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Τσιτσιπάς: Λύγισε από τις ρουκέτες του Οπέλκα κι έμεινε εκτός τελικού

Newsteam 0 Comments

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στα σερβίας-οβίδες του Ράιλι Οπέλκα χάνοντας τελικά με 1-2 σετ (6-7 (2), 7-6 (4), 6-4) και μένοντας εκτός τελικού του ATP 1000 του Τορόντο στον Καναδά. Πλέον ο Αμερικανός ύψους 2.11μ. τενίστας, θα βρει στον τελικό της Κυριακής (15/8) έναν εκ των Ντανίλ Μεντβέντεφ και Τζον Ισνερ. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός πάντως διήρκησε 2 ώρες και 32 λεπτά, με τον νικητή να μην χάνει ούτε ένα δικό του σερβίς! Στο tie-break του πρώτου σετ ο Τσιτσιπάς είχε καθαρό μυαλό και σωστά χτυπήματα, «διάβασε» καλά το παιχνίδι του Οπέλκα και με 7-2, έκανε το 1-0. No longer a servebot 27 of @ReillyOpelka‘s 46 winners against Tsitsipas came from his groundstrokes. : @TennisTV | @ReillyOpelka | @NBOtoronto pic.twitter.com/F1dGeheeO3 — ATP Tour (@atptour) August 14, 2021 Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Διάβασε το »

Τσιτσιπάς: Λύγισε από τις ρουκέτες του Οπέλκα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στα σερβίας-οβίδες του Ράιλι Οπέλκα χάνοντας τελικά με 1-2 σετ (6-7 (2), 7-6 (4), 6-4) και μένοντας εκτός τελικού του ATP 1000 του Τορόντο στον Καναδά. No longer a servebot 27 of @ReillyOpelka’s 46 winners against Tsitsipas came from his groundstrokes. : @TennisTV | @ReillyOpelka | @NBOtoronto pic.twitter.com/F1dGeheeO3 — ATP Tour (@atptour) August 14, 2021 Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Τσιτσιπάς: Καθάρισε και τον Ρουντ και πέρασε στους 4 του Open στο Τορόντο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εξασφάλισε με σχετική άνεση την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Rogers Cup στον Καναδά. Όντας εξαιρετικός στο πρώτο σετ (6-1) και αποφασιστικός στα κρίσιμα σημεία του δεύτερου όταν ο Νορβηγός αντίπαλός του τα έδωσε όλα για να μείνει στο ματς, ο «Τσιτσιφάστ» ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος. Περισσότερα σε λίγο… Semis for Stefanos @steftsitsipas rolls on and defeats Ruud 6-1, 6-4.#NBO21 pic.twitter.com/7GUoziw3wT — ATP Tour (@atptour) August 13, 2021 Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Σάκκαρη – Αζαρένκα 1-2: Λύγισε στο τάι μπρέικ

Η Μαρία Σάκκαρη δεν τα κατάφερε κόντρα στην Βικτόρια Αζαρένκα και έχασε στο τάι μπρέικ στο παιχνίδι του 3ου γύρου του Rogers Cup. Η Μαρία Σάκκαρη είχε ως μεγάλο αντίπαλο τον… εαυτό της, καθώς έκανε πολλά αβίαστα λάθη και έχασε τελικά από τη Βικτόρια Αζαρένκα με 2-1 στο ματς του 3ου γύρου του Rogers Cup. H παίκτρια από τη Λευκορωσία βρίσκεται στο νο 14. της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ παλιότερα ήταν στην πρώτη θέση της WTA. Η Ελληνίδα τενίστρια υπέπεσε σε αρκετά λάθη στο 1ο κυρίως σετ και χαρακτηριστικό είναι πως από το 2-0 βρέθηκε να χάνει με 3-5 και εν τέλει 4-6 με το 2ο σετ πόιντ της Αζαρένκα σε 55 λεπτά. Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως το πρώτο, με την Σάκκαρη να προηγείται με 2-0, όμως την αντίπαλό της να βρίσκει απαντήσει και να ισοφαρίζει σε 2-2. Ωστόσο, έδειξε πιο σοβαρό πρόσωπο και με μέσα σε 36 λεπτά κατάφερε να κάνει το 6-3 και να φέρει στα… ίσια το ματς. Η Ελληνίδα τα έδωσε… όλα στο τρίτο σετ, όμως μετά από μάχη 63 λεπτών λύγισε. Εκπληκτικό ήταν το 2ο γκέιμ, το οποίο και κράτησε συνολικά εννιά λεπτά με τρομερά ράλι και τη Σάκκαρη νικήτρια. Συνέχισε φουριόζα κάνοντας το 3-1, όμως οι δύο φορές κάτοχος Grand Slam βρήκε τη λύση και με την εμπειρία της έκανε το 6-7 και είναι έτοιμη να αντιμετωπίσει την Αρίνα Σαμπαλένκα, στα προημιτελικά του θεσμού. UNRÉAL battle in Montréal @vika7 holds off Sakkari in three sets and goes on to face countrywoman Sabalenka in the last eight!#OBN21 pic.twitter.com/MwQ8gBtGLj — wta (@WTA) August 12, 2021 Τσιτσιπάς: Το μήνυμά του για τις φωτιές στην Ελλάδα (pic) Τσιτσιπάς: Νίκη στα γενέθλιά του – Στους «8» του Rogers Cup…

Τσιτσιπάς: Νίκη στα γενέθλιά του – Στους 8 του Rogers Cup

Τσιτσιπάς: Ανήμερα των 23ων γενεθλίων του, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του Κάρεν Χατσάνοφ και προκρίθηκε στους «8» του Rogers Cup. Ο Κάρεν Χατσάνοφ δεν ήταν τυχαίος αντίπαλος, αφού αποτελεί τον «αργυρό» Ολυμπιονίκη του Τόκιο. Εντούτοις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα, πανηγυρίζοντας τη νίκη μέσα σε 77 λεπτά αγώνα. Συγκεκριμένα, επιβλήθηκε με 6-3, 6-2 και στην προημιτελική φάση του Rogers Cup θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Κάσπερ Ρουντ, ο οποίος βρίσκεται στο Νο6 του ταμπλό. Ο Νορβηγός, από την πλευρά του, απέκλεισε τον Ντούσαν Λάγιοβιτς με 6-4, 6-3 και αγνοεί την ήττα από τις 30 Ιουνίου. Να σημειωθεί ότι μετά το τέλος του αγώνα με τον Χατσάνοφ, ο κόσμος τραγούδησε ρυθμικά «Happy Birthday» για χάρη του Στέφανου Τσιτσιπά.   Διαβάστε ακόμη: ΠΑΟΚ: Πανό με… νόημα στην Τούμπα – «Αρνούμαστε και αντιστεκόμαστε στις διακρίσεις» Σοκαριστική ανακοίνωση της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας προς Παιδιάτρους: «Μην τονίζετε τις παρενέργειες των εμβολίων»! Αστυνομικός πυροβόλησε και σκότωσε σκύλο στο Γαλάτσι Sportime Team για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Στέφανος Τσιτσιπάς: Με τον Ολυμπιονίκη Χατσάνοφ στους 16 του Μόντρεαλ

Τον Κάρεν Χατσάνοφ θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Πέμπτη (12/8, 18:00) ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Rogers Cup, στο Τορόντο. Ο 25χρονος αργυρός ολυμπιονίκης στο Τόκιο αναδείχθηκε νικητής στον ρωσικό εμφύλιο με τον Άσλαν Καράτσεφ μετά από δυο ώρες και 12 λεπτά, επικρατώντας με 7-6(7), 6-4. Έτσι, πέτυχε την 7η νίκη του στα τελευταία οκτώ ματς του και εξασφάλισε την παρουσία του στον επόμενο γύρο, εκεί που τον περιμένει ο Έλληνας πρωταθλητής. Μάλιστα, ο Τσιτσιπάς έχει την παράδοση μαζί του με τρεις νίκες στις ισάριθμες προηγούμενες αναμετρήσεις τους. Διαβάστε επίσης: Σάκκαρη: Άντεξε και πέρασε στους «16» του Rogers Cup Τσιτσιπάς: «Δεν σκέφτομαι την απουσία των Big-3» Βόλος: Παρουσίασε παίκτες και φανέλα – Τι είπε ο Αχιλλέας Μπέος Ιωσήφ Σηφάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο