Cincinnati Open - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Τσιτσιπάς: Άρχισε πάλι τα δικά του ο Ζβέρεφ, γκρίνια για τη διακοπή του Στέφανου

Newsteam 0 Comments

Ζβέρεφ και Τσιτσιπάς δώσανε μεγάλο αγώνα με τον πρώτο να δημιουργεί θέμα από το πουθενά και να αποσυντονίζει τον Έλληνα τενίστα. Στο ημιτελικό του Cincinnati Open σημειώθηκε απίστευτο περιστατικό με τον Ζβέρεφ να διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή πως ο Στέφανος έστελνε δήθεν μηνύματα στον πατέρα του μέσω κινητού την ώρα που βρισκόταν στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του δεύτερου σετ με αποτέλεσμα την 8λεπτη καθυστέρηση! Γνωστός άλλωστε ο Γερμανός για την κόντρα του με τον Τσιτσιπά δημιούργησε πρόβλημα από το πουθενά. Αναλυτικότερα όταν ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτο σετ 6-4, πήγε σε toilet break στο οποίο έκανε οκτώ λεπτά έως ότου επιστρέψει από τα αποδυτήρια. Μάλιστα ο Έλληνας τενίστας είχε πάρει μαζί και τα πράγματά του, γεγονός που έκανε τον Γερμανό αντίπαλό του να διαμαρτυρηθεί έντονα στον διαιτητή. «Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτοί είναι οι κανόνες», απάντησε σωστά ο διαιτητής στον “γκρινιάρη” Ζβέρεφ που όμως αποσυντόνισε έτσι τον Έλληνα πρωταθλητή και πήρε στο τέλος τη νίκη στις λεπτομέρειες παρά τη μεγάλη εμφάνιση του Τσιτσιπά. Πάντως μετά τη νίκη του Ζβέρεφ επί του Τσιτσιπά, οι δύο τενίστες είχαν θερμό εναγκαλισμό, χαμογελώντας και δίνοντας τα χέρια. Δείτε παρακάτω τα σχετικά περιστατικά Friends again #CincyTennis pic.twitter.com/qTWihbw6oI — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 “Unbelievable when we play” After the drama, a moment of respect at the end of the match @AlexZverev @steftsitsipas #CincyTennis pic.twitter.com/BjZV1ZkArX — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 Διαβάστε επίσης: Τσιτσιπάς: «Η ήττα αυτή με φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητα» Eλληνοτουρκικά: Ακόμα «ξερνάει» Ελλάδα η κεντρική Τουρκία Sportime Team για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Διάβασε το »

Τσιτσιπάς: Έξαλλος μαζί του ο Ζβέρεφ, κράξιμο στον Στέφανο και από το κοινό!

Συγκεκριμένα στον ημιτελικό του Cincinnati Open σημειώθηκε απίστευτο περιστατικό με τον Ζβέρεφ να διαμαρτύρεται έντονα στον διαιτητή πως ο Στέφανος έστελνε μηνύματα στον πατέρα του μέσω κινητού την ώρα που βρισκόταν στα αποδυτήρια πριν την έναρξη του δεύτερου σετ με αποτέλεσμα την 8λεπτη καθυστέρηση! Το γεγονός αυτός προκάλεσε και τις μαζικές αποδοκιμασίες του κοινού προς τον Στέφανος όταν εκείνος επέστρεψε στο γήπεδο. Αναλυτικότερα όταν ο Τσιτσιπάς έχασε το πρώτη σετ 6-4, πήγε σε toilet break στο οποίο έκανε οκτώ λεπτά έως ότου επιστρέψει από τα αποδυτήρια. Μάλιστα ο Έλληνας τενίστας είχε πάρει μαζί και τα πράγματά του, γεγονός που έκανε τον Γερμανό αντίπαλός του να διαμαρτυρηθεί έντονα στον διαιτητή. «Δεν μπορώ να κάνω κάτι. Αυτοί είναι κανόνες», απάντησε ο διαιτητής στον Ζβέρεφ, που επέμενε πως ο Τσιτσιπάς έχει ενεργήσει αντικανονικά και στο παρελθόν. Πάντως μετά τη νίκη του Ζβέρεφ επί του Τσιτσιπά, οι δύο τενίστες είχαν θερμό εναγκαλισμό, χαμογελώντας και δίνοντας τα χέρια. Δείτε παρακάτω τα σχετικά περιστατικά Friends again #CincyTennis pic.twitter.com/qTWihbw6oI — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 “Unbelievable when we play” After the drama, a moment of respect at the end of the match @AlexZverev @steftsitsipas #CincyTennis pic.twitter.com/BjZV1ZkArX — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 Διαβάστε επίσης: Τσιτσιπάς: «Η ήττα αυτή με φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητα» Eλληνοτουρκικά: Ακόμα «ξερνάει» Ελλάδα η κεντρική Τουρκία Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Τσιτσιπάς: Η ήττα αυτή με φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητα

Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6(4)) από τον Ζβέρεφ, για να πει όμως μετά το ματς ότι η ήττα αυτή ήταν καλό που του συνέβη καθότι διδακτική. Μιλώντας στο tennisnews.gr  εξήγησε πως η ήττα από τον Γερμανό τον φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητα και την αντιμετωπίζει σαν μια διδακτική εμπειρία «Είναι καλό που συνέβη μια τέτοια ήττα, γιατί με φέρνει πιο κοντά στην πραγματικότητα. Μου δείχνει τι πραγματικά μπορεί να συμβεί σε μια τέτοια κατάσταση και πως τίποτα δεν είναι δεδομένο μέχρι το τέλος. Είναι καλό, ελπίζω να μάθω απ’ αυτό και να πάρω την κατάσταση λίγο διαφορετικά την επόμενη φορά, με περισσότερο αυθορμητισμό, περισσότερο πείσμα, περισσότερη υπομονή και ηρεμία μέσα στο γήπεδ». Εν συνεχεία απάντησε στο αν θα άλλαζε κάτι από τον συγκεκριμένο αγώνα: «Έχει να κάνει με το mindset, ο τρόπος που βλέπω το γήπεδο, ο τρόπος που συγκεντρώνομαι στον στόχο και σημαδεύω. Μικρές αλλαγές τις οποίες κατάλαβα λίγο αργότερα, όταν ήδη είχα δεχθεί διπλό break. Αν είχα αυτόν τον τρόπο σκέψης δεν θα συνέβαινε αυτό σήμερα, είμαι πολύ σίγουρος γι’ αυτό». Όσο για το US Open, που θα είναι το επόμενο τουρνουά που θα αγωνιστεί, σίγουρα δεν αλλάζει κάτι για τον Στέφανο: «Το mentality μου παραμένει ίδιο ενόψει US Open. Έχω την ίδια πείνα για επιτυχία και νίκες» Σε άλλες ερωτήσεις στη συνέντευξη Τύπου, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αναφέρθηκε και στο toilet break του Στέφανου και η διαφωνία που είχε με τον διαιτητή, που δεν τον άφησε να βγει δεύτερη φορά από το γήπεδο. Ο Στεφ θεώρησε ότι ήταν μια δική του πρωτοβουλία αυτή και όχι κάτι που προβλέπεται από τους κανονισμούς. «Ήθελα να αλλάξω μετά το 2ο σετ γιατί ήμουν τόσο ιδρωμένος που δεν…

Τσιτσιπάς: Πικρός αποκλεισμός για τον Στέφανο, έμεινε εκτός τελικού στο Cincinnati

Μετά από ένα ματς για γερά νεύρα (2:40 λεπτών διάρκειας) που φαινόταν πως ο Στέφανος Τσιτσιπάς γύρισε και ελέγχει, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ έκανε μια απίθανη ανατροπή για να επικρατήσει με 2-1 σετ (6-4, 3-6, 7-6(4)) Ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε στο τρίτο σετ με 4-1 και 5-3, όμως τελικά ηττήθηκε στο tie-break από τον Γερμανό. Στον Τσιτσιπάς στοίχισε η έλλειψη του πρώτου service στο κρίσιμο 3o set, καθώς το 2ο service δεν λειτούργησε σχεδόν πότε στον ημιτελικό ολοκληρώνοντας με μόλις 38% (16/42). Στον αυριανό (Δευτέρα 23/8)ό τελικό του Cincinnati Open (23:30GR, COSMOTE SPORT 6HD), o Ζβέρεφ  θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ. Friends again #CincyTennis pic.twitter.com/qTWihbw6oI — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 “Unbelievable when we play” After the drama, a moment of respect at the end of the match @AlexZverev @steftsitsipas #CincyTennis pic.twitter.com/BjZV1ZkArX — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 An instant CLASSIC! The moment @AlexZverev defeated Tsitsipas in an INCREDIBLE #CincyTennis semi-final pic.twitter.com/q68HRxJ4oB — Tennis TV (@TennisTV) August 22, 2021 Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Ζβέρεφ: Εντάξει, το καταλάβαμε ότι ο Τσιτσιπάς πέρασε στα ημιτελικά

Απίθανο σχόλιο του Ζβέρεφ που θα…συζητηθεί: «Εντάξει, το καταλάβαμε ότι ο Τσιτσιπάς πέρασε στα ημιτελικά». Ξέσπασε σε γέλια το κοινό! Ο Σάσα Ζβέρεβ δεν είχε και την πιο…ψύχραιμη αντίδραση όταν ανακοινώθηκε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα ημιτελικά του Σινσινάτι. Ο 24χρονος Γερμανός θα είναι το τελευταίο εμπόδιο για τον Στέφανο Τσιτσιπά πριν τον τελικό. Κέρδισε πολύ εύκολα τον Κάσπερ Ρουντ με 2-0 σετ (6-1, 6-3). Μάλιστα, ολοκλήρωσε το ματς μόλις σε 59 λεπτά. Κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα ότι ο 23χρονος Έλληνας τενίστας είχε ήδη προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα νίκησε 2-1 σετ τον Φέλιξ Αλιασίμ (Νο17) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Cincinnati Open  Τότε, ο Ζβέρεφ αντέδρασε στην ανακοίνωση με επικό σχόλιο, προκαλώντας τα γέλια του κοινού, αλλά και του αντιπάλου του: «Το καταλάβαμε, πέρασε ο Τσιτσιπάς στα ημιτελικά». Πάντως, ο ίδιος μίλησε με κολακευτικά λόγια για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μετά τη νίκη του επί του Ρουντ. «Οι αγώνες δεν θα γίνουν ευκολότεροι. Νομίζω ότι ο Στέφανος βρίσκεται σε απίστευτη φόρμα αυτή τη στιγμή και ανυπομονεί να παίξει και αυτόν τον αγώνα επειδή είμαστε μπροστά στο US Open. Θα πρέπει να παίξουμε το καλύτερο μας τένις και νομίζω ότι θα είναι διασκεδαστικό για όλους μας. Όταν βρίσκεσαι στα ημιτελικά ενός Masters, παίζεις το καλύτερο τένις. Απλώς νιώθω ότι όταν είμαι στα καλύτερά μου, μπορώ να ανταγωνιστώ και να νικήσω οποιονδήποτε. Αλλά νομίζω ότι και ο Στέφανος αισθάνεται το ίδιο. Ο καλύτερος παίκτης θα κερδίσει και ανυπομονώ για τον αγώνα μας».». Long before their match was over last night, @AlexZverev & @CasperRuud98 know who’d they face in semi-finals #CincyTennis pic.twitter.com/xh8k4iAE9p — Tennis TV (@TennisTV) August 21, 2021 Διαβάστε ακόμη:  Οικονομόπουλος – Τσιτσιπάς: Κι αν…

Παλικαρίσια πρόκριση στους 4 του Cincinnati Open ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε χαρακτήρα νίκησε 2-1 σετ (6-2, 5-7, 6-1) τον Φελιξ Αλιασίμ (Νο17) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Cincinnati Open όπου θα βρει μπροστά του τον χρυσό Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Back to back στους 4 του αμερικάνικου τουρνουά ο «Τσιτσιφάστ» ο οποίος έφτασε παράλληλα στον 9ο ημιτελικό τη φετινή σεζόν! Για να τα καταφέρει χρειάστηκε 2 ώρες και 12 λεπτά για να φτάσει στη νίκη, παίζοντας στο επίπεδό του στο πρώτο και το τρίτο σετ, όπου όπως μαρτυρούν και τα γκέιμς, ήταν ξεκάθαρα ανώτερος από τον Καναδό αντίπαλό του. Μάλιστα αυτή ήταν η 5η νίκη του σε επτά ματς απέναντι στον Φελίξ Αλιασίμ  Πλέον ο Έλληνας πρωταθλητής θα βρει μπροστά του το Νο5 στον κόσμο, Αλεξάντερ Ζβέρεφ (22/8, 01:00, Cosmote Sports 6), ο οποίος με τη σειρά του απέκλεισε με 2-0 σετ (6-1, 6-3) τον Κάσπερ Ρουντ σε 59 λεπτά.   Αλέξανδρος Κωτάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο