Challenge Cup βόλεϊ - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Οστράβα – Παναθηναϊκός 3-2: Η πρόκριση θα κριθεί στην Αθήνα

Newsteam 0 Comments

Βόλεϊ Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Οστράβα στην Τσεχία με 3-2, ωστόσο τα πάντα είναι ανοιχτά για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Παναθηναϊκός: Η ανατροπή στην Οστράβα έμεινε στη μέση, ωστόσο τα δύο σετ που πήραν οι πράσινες από την τοπική ομάδα τους δίνουν μεγάλες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup. Το «τριφύλλι» καλείται στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας να κερδίσει με 3-0 ή 3-1, ενώ αν κερδίσει με 3-2 τότε όλα θα κριθούν στο χρυσό σετ Στο σημερινό ματς η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έχασε τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες, αλλά από εκείνο το σημείο άρχισε να λειτουργεί το σερβίς του με αποτέλεσμα η Οστράβα να έχει πρόβλημα πάνω στο φιλέ (9 από τα 14 μπλοκ των πράσινων ήρθαν στο 3ο και 4ο σετ) και το 2-2 να έρθει πολύ εύκολα. Ωστόσο στο 5ο σετ η γηπεδούχος ομάδα απάντησε με το ίδιο νόμισμα καθώς είχε 3 άσσους και 4 μπλοκ (έναντι 0 άσσων και 1 μπλοκ του ΠΑΟ) για να πάρει τελικά τη νίκη. Διακύμανση: 1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 28-26 2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-23 3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 18-25 4ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 18-25 5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-8, 15-11 Τα σετ: 28-26, 25-23, 18-25, 18-25, 15-11 σε 125′ *Οι πόντοι της Οστράβα προήλθαν από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 65 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οστράβα (Ζντένεκ Πόμερ): Γεντλίτσκοβα 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Ποσπισίλοβα 3 (0/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Νεσιπορούκα 14 (12/41 επ., 2 άσσοι, 48% υπ.-20% άριστες), Στρίμποβα 20 (16/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ.-15% άριστες), Ζεμάνοβα 9 (7/19…

Διάβασε το »

ΠΑΟΚ-Μίντελφαρτ 3-0: Εύκολα στους 32 του Challenge Cup

Εύκολη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ ο οποίος θα αντιμετωπίσει την κροατική Όσιγεκ στην επόμενη φάση Χωρίς να δυσκολευτεί, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της δανέζικης Μίντελφαρτ και προκρίθηκε στους 32 του Challenge Cup. Το πλεονέκτημα του πρώτου αγώνα στη Δανία έδωσε την ευκαιρία στον Γιάννη Καλμαζίδη να αφήσει στον πάγκο όλους τους βασικούς με εξαίρεση τον Ούντρις που έπαιξε για περίπου ενάμισυ σετ. Ωστόσο, αυτό δεν εμπόδισε τον Δικέφαλο του Βορρά να φτάσει στη δεύτερη νίκη με πρώτο σκόρερ τον Αλέξανδρο Μπούτο. Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ, με τη Μίντελφαρτ να είναι ανταγωνιστική στα δύο επόμενα, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να ζορίσει τους Θεσσαλονικείς. Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ η Κροατική Μούρσα Όσιεκ, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται το διάστημα 30/11-2/12 στη Θεσσαλονίκη και τον δεύτερο 7-9/12 στην Κροατία. ΠΑΟΚ – Μίντελφαρτ: Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-21) σε 72′ Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Τζιουμάκας 12 (8/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Τερζής 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Σωτηρίου 13 (8/15 επ., 5 μπλοκ, 76% υπ. – 65% άριστες), Γάτσης 9 (5/6 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ούντρις 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνίου (λ, 67% υπ. – 50% άριστες), Κοκκινάκης (λ), Μπράουν, Κουμεντάκης, Μπούτος 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ). ΜΙΝΤΕΛΦΑΡΤ (Μάρτιν Στεντερούπ): Γκάβλας 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Βάιντερ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Μπραρ 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 43% άριστες), Μίκελμπερι 6 (5/26 επ., 1 άσσος), Λόπεζ 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χορθ 9 (9/19 επ., 60% υπ. – 44% άριστες) / Ναβικάς (λ, 52% υπ. – 40% άριστες). Σύμφωνα με πληροφορίες από την sportime

Challenge Cup: Έγραψε ιστορία η Θέτιδα Βούλας – Πέρασε στους 32!

Μεγάλες στιγμές ζει η Θέτιδα Βούλας, καθώς προκρίθηκε στη φάση των «32» του Challenge Cup Όνειρο ζει, μην την ξυπνάτε! Η Θέτιδα Βούλας πήρε για πρώτη φορά το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Challenge Cup Γυναικών και μάλιστα με δύο νίκες. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση ξεπέρασε το εμπόδιο της VKP Mπρατισλάβας και επικράτησε με 3-0 σετ. Έτσι ο επαναληπτικός αγώνας έδωσε το εισιτήριο στη Θέτιδα και μια ιστορική στιγμή. Βέβαια, τα πράγματα θα δυσκολέψουν στην επόμενη φάση καθώς θα βρει απέναντί της ιταλική Σκαντίτσι. Πολύ ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Γιώργου Ρούση και με όπλο το σερβίς έβαλαν από νωρίς στα σχοινιά στην Μπρατισλάβα. Κορυφαία για την ελληνική ομάδα ήταν η Μάρθα Ανθούλη με 18 πόντους. Σίγουρα, αρκετή και σημαντική δουλειά έκανε η Μαρκέλλα Παπαγεωργίου, με απολογισμό έξι μπλοκ, ενώ συνολικά οι γηπεδούχες είχαν 13! Διψήφιους συντελεστές είχε και η Μαριαλένα Δραγουμάνου (11π.). Challenge Cup: Θέτιδα Βούλας – Μπρατισλάβας – Η διακύμανση 1ο σετ: 25-162ο σετ: 25-193ο σετ: 25-22 Διαβάστε επίσης: Ζοκ – Ολυμπιακός 3-2: «Γλυκιά» ήττα, στα χέρια του η πρόκριση στους ομίλους Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ, 31% υπ. – 19% άριστες), Ανθούλη 18 (16/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Άκτας 8 (8/15 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παπαγεωργίου 12 (6/13 επ., 6 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 55% υπ. – 55% άριστες), Οικονόμου (λ), Απλαδά 1 (1/1 επ.), Χατζηγρηγορίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Αποστολάκη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Παναγοπούλου. VKP ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Γιάροσλαβ Χάντσακ): Σαχίν 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Κοβάτσοβα 7 (7/18 επ., 36% υπ. – 9% άριστες), Μπολεντοβίτσοβα 5 (3/10 επ., 2 άσσοι), Κασπραζάκ 7 (5/14…