Στεφανία Λεοντιάδου - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Στεφανία Λεοντιάδου: Για το ρεκόρ στη Βαλένθια και για την επόμενη ημέρα. Η διαφωνία της με το υγειονομικό πρωτόκολλο αγώνων στην Ελλάδα μας

Newsteam 0 Comments

Η Στεφανία Λεοντιάδου στοχεύει του χρόνου την άνοιξη να τρέξει τόσο έναν ημιμαραθώνιο στο εξωτερικό, όσο και ένα μαραθώνιο. Η Στεφανία Λεοντιάδου επέστρεψε στην Ελλάδα από τη Βαλένθια «κουβαλώντας» στις αποσκευές της ένα σημαντικό ατομικό ρεκόρ στο μαραθώνιο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε την Κυριακή στο μαραθώνιο της ισπανικής πόλης. Έτρεξε την απόσταση σε 2:41.44 (όπως δόθηκε τελικά ο επίσημος χρόνος), σημειώνοντας κατά τρία σχεδόν λεπτά ατομικό ρεκόρ. Η 38χρονη δρομέας είχε ατομική επίδοση 2:44.43 από το 2018 στο μαραθώνιο στο Βερολίνο. Πέρασε στη δεύτερη θέση με τις καλύτερες φετινές επιδόσεις στην Ελλάδα, πίσω από το 2:41.30 της Γκλόριας Πριβιλέτζιο. Ένα χρόνο που είχε πετύχει η Πριβιλέτζιο στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας τον περασμένο Νοέμβριο. Επίσης, η Λεοντιάδου ανέβηκε στην 13η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα στο αγώνισμα. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν 36η στη γενική στις γυναίκες και 6η στην κατηγορία της. Μίλησε στο Sportime για τον αγώνα της στη Βαλένθια, την επόμενη ημέρα, αλλά και την άρνησή της να μετάσχει στα εθνικά πρωταθλήματα στην Ελλάδα. «Ήμουν σε ρυθμό να τρέξω κοντά στις 2 ώρες και 36 λεπτά» – Στεφανία επιστρέφει με ένα ρεκόρ. Είσαι ευχαριστημένη από την εμφάνισή σου στο μαραθώνιο στη Βαλένθια; «Το γεγονός ότι έκανα κατά περίπου τρία λεπτά ρεκόρ με αφήνει ικανοποιημένη. Όταν τερμάτισα όμως τον αγώνα δεν ήμουν ευχαριστημένη. Περίμενα έναν καλύτερο χρόνο, όχι μόνο από την προετοιμασία που είχα κάνει, αλλά και στον αγώνα, τα περάσματά μου ήταν για πολύ πιο κάτω. Στα μισά έκανε περίπου 1:18, που μου έδινε τη δυνατότητα να πάω κάτω από 2:40 και μπορούσα να τρέξω κοντά στο 2:36. Όμως πάντα στο μαραθώνιο υπάρχουν αστάθμιστοι παράγοντες. Είχε πολύ δυνατό αέρα, ειδικά μετά τα μισά και μας επηρέασε. Στη διάρκεια…

Διάβασε το »

Ο Μαλτέζος 2:24.00 στο μαραθώνιο στη Βαλένθια, η Λεοντιάδου 2:41.40

Στίβος Η Στεφανία Λεοντιάδου σημείωσε τη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στην Ελλάδα στο μαραθώνιο. Πολλές ήταν οι ελληνικές συμμετοχές στο κυριακάτικο μαραθώνιο στη Βαλένθια, με τον Λάμπρο Μαλτέζο και την Στεφανία Λεοντιάδου να ξεχωρίζουν. Ο Λάμπρος Μαλτέζος τερμάτισε σε 2:24.00 και η Στεφανία Λεοντιάδου σε 2:41.40. Η Λεοντιάδου, που γυμνάζεται με τον Θοδωρή Αναγνώστου, πέρασε στη δεύτερη θέση με τις καλύτερες φετινές επιδόσεις στην Ελλάδα στο μαραθώνιο. Από την άλλη και ο Μαλτέζος είχε πολύ καλή παρουσία, ενώ ο έμπειρος δρομέας Γιώργος Καραβίδας ακολούθησε με 2:35.50. Ν’ αναφέρουμε ότι αρχικά ήταν να ταξιδέψουν στην ισπανική πόλη και οι πρωταθλητές Κώστας Γκελαούζος και Γκλόρια Πριβιλέτζιο. Μετά τη νίκη τους στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας ακύρωσαν τη συμμετοχή τους. Σε ό,τι αφορά τον μαραθώνιο στη Βαλένθια, να θυμίσουμε ότι νικητής στους άνδρες ήταν ο Κενυάτης Λόρενς Τσερόνο με 2:05.12. Στις γυναίκες κέρδισε η Κενυάτισσα Νάνσι Τζέλαγκατ με 2:19.31. Σύμφωνα με πληροφορίες από την sportime

Θόδωρος Αναγνώστου και Στεφανία Λεοντιάδου νικητές στον 1ο Ηνίοχο Δρόμο

Οι δύο δρομείς νωρίτερα κέρδισαν και την κούρσα 5χλμ. με τον Αναγνώστου να τερματίζει πρώτος σε 18.31 και την Λεοντιάδου σε 21.14. Τόλης Λελεκίδης για το sportime.gr.

Στεφανία Λεοντιάδου και Θόδωρος Αναγνώστου νικητές στη Μάνη

Ο Θόδωρος Αναγνώστου και η Στεφανία Λεοντιάδου ήταν οι νικητές του τρίτου αγωνιστικού δολίχου δρόμου 50 σταδίων «Ισσωρία Άρτεμις» στη Μάνη. Ο δρομέας του ΑΣΛ Φίλανδρος Λευκάδας κάλυψε τη διαδρομή σε 34.37, που είναι ρεκόρ διαδρομής και το είχε η Στεφανία Λεοντιάδου με 35.22 από το 2019. Η Λεοντιάδου, που ανήκει στον ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης… Τόλης Λελεκίδης για το sportime.gr.

1ος Ηνίοχος Δρόμος στις 10 Οκτωβρίου στη Φωκίδα

Τον αγώνα στηρίζει η ομάδα του παλιού πρωταθλητή και νυν προπονητή Θοδωρή Αναγνώστου, ενώ μία από τις σημαντικές συμμετοχές στον αγώνα είναι της πρωταθλήτριας Στεφανίας Λεοντιάδου. Τόλης Λελεκίδης για το sportime.gr.