Μπότσια - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Παραολυμπιακοί Αγώνες – Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα μας στο μπότσια

Newsteam 0 Comments

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Πολυχρονίδης, Ντέντα και Πυργιώτη στο διπλό μεικτό του μπότσια. Ακόμη ένα μετάλλιο πρόσθεσαν στην συγκομιδή της ελληνικής Παραολυμπιακής ομάδας στους Αγώνες του Τόκιο, οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Αννα Ντέντα και Αναστασία Πυργιώτη. Οι Ελληνες πρωταθλητές του μπότσια, κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα μικτά ζευγάρια BC3, επικρατώντας με 7-0 των Κέϊ Γιουέν Χο, Γουά Τακ Τσε και Τουν Γουίνγκ Λιού από το Χονγκ Κονγκ. Αυτό είναι το δέκατο μετάλλιο που κατέκτησε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με την ελληνική αποστολή να μετρά πλέον ένα χρυσό, δύο αργυρά και επτά χάλκινα μετάλλια στην κορυφαία διοργάνωση. Ακόμη, πρέπει να σημειωθεί πως ο Πολυχρονίδης κατέκτησε το 6ο του μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Αναδημοσίευση άρθορυ από το nassosblog

Διάβασε το »

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο το μικτό ομαδικό στο μπότσια, δέκατο μετάλλιο για την Ελλάδα μας!

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Το δέκατο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, έφερε στην Ελλάδα το μικτό ομαδικό στο μπότσια, κατακτώντας την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό κόντρα στο Χονγκ Κονγκ. Οι Πολυχρονίδης, Ντέντα, Πυργιώτη κατέκτησαν το χάλκινο, ανεβάζοντας τη συγκομιδή της Ελλάδος στα 10 μετάλλια! Στον ημιτελικό οι Πολυχρονίδης, Ντέντα, Πυργιώτη ηττήθηκαν 5-1 από την Ιαπωνία και στον μικρό τελικό πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στο Χονγκ Κονγκ. Νίκησαν εύκολα 7-0 και πανηγύρισαν την 3η θέση. Σημειώνεται ότι ο Πολυχρονίδης κατέκτησε το 6ο του μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Διαβάστε επίσης: Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινη η Σταματοπούλου στα 50μ. ύπτιο! (vid) Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο και παγκόσμιο ρεκόρ για τον Γκαβέλα AstraZeneca: Η συμφωνία με την Ευρωπαϊκή Ένωση και ο όρος για τις τιμές των εμβολίων Χρήστος Μαγγίνας για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2021 στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του Τόκιο. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το έβδομο μετάλλιο για τη χώρα μας. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον Άνταμ Πέσκα, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. O αγώνας κρίθηκε σε δυο σημεία. Στο πρώτο σετ όπου ο Τσέχος προηγήθηκε 3-0 και φυσικά στο τάι μπρέικ, όπου ενώ ο Γρηγόρης έδειξε ότι είναι δικό του το παιχνίδι και συνεπώς και το χρυσό μετάλλιο, ο Άνταμ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και την τελευταία στιγμή νίκησε και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Αρχικά όταν ο Πέσκα προηγήθηκε 3-0 υποχρέωσε τον Γρηγόρη να τον κυνηγάει στο σκορ. Στα τρία επόμενα σετ ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κατάφερε να ισοφαρίσει κερδίζοντας κάθε σετ με 1-0. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο ται μπρέικ όπου στη λεπτομέρεια το κέρδισε ο Πέσκα. Έτσι σε πέντε Παραολυμπιακούς αγώνες ο Πολυχρονίδης κατόρθωσε να κερδίσει 5 μετάλλια. Κάτι που είναι μοναδικό. «Με την τεράστια επιτυχία του Ασημένιου Μεταλλίου που κέρδισα σήμερα με την Κατερίνα Πολυχρονίδη Πατρώνη πρόσθεσα στη συλλογή μου το 5ο μου Παραολυμπιακό Μετάλλιο στην 5η μου συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες!», δήλωσε ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης. «Οι Αγώνες συνεχίζονται και η σκληρή δουλειά δεν σταματάει ποτέ για την επίτευξη και νέων επιτυχιών!», ολοκλήρωσε ο Γρηγόρης. Η απονομή στον Γρηγόρη Πολυχρονίδη και στην Κατερίνα Πατρώνη αλλά και στους υπόλοιπους αθλητές έγινε μετά το τέλος του αγώνα.   Στον τελικό ο Θανάσης Γκαβέλας Ο Θανάσης Γκαβέλας και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης ύστερα από ακόμη μία εξαιρετική κούρσα προκρίθηκαν στον τελικό των 100 μέτρων Τ11. Οι δύο αθλητές στον δεύτερο ημιτελικό τερμάτισαν πρώτοι με 10.99 και πήραν την απευθείας πρόκριση. Ο τελικός είναι…

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο Πολυχρονίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Τόκιο!

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Τόκιο και πέμπτο συνολικά στην καριέρα του σε Παραολυμπιακούς Αγώνες. Ο Ελληνας παραολυμπιονίκης αντιμετώπισε στον τελικό της κατηγορίας BC3 στο μπότσια τον Τσέχο Ανταμ Πέσκα, από τον οποίο ηττήθηκε στο τάι μπρέικ (3-3 η κανονική διάρκεια). Ο Πολυχρονίδης μπορεί να βρέθηκε πίσω με 3-0 στο πρώτο σετ αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 και να στείλει σε τάι μπρέικ τη μάχη για το χρυσό μετάλλιο. Εκεί, ο Πέσκα πήρε το χρυσό μετάλλιο, με τον Ελληνα παραολυμπιονίκη να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο Τόκιο. Αυτό είναι το πέμπτο παραολυμπιακό μετάλλιο στην καριέρα του καθώς έχει κατακτήσει ακόμη ένα χρυσό στο Λονδίνο (διπλό), δύο αργυρά σε Πεκίνο (απλό) και Ρίο (απλό), καθώς και ένα χάλκινο επίσης στο Ρίο (διπλό). Διαβάστε επίσης: Σεμέδο: Μηνύματα και βίντεο στο κινητό του Πορτογάλου! Απόλλων Σμύρνης: Προχωρημένες επαφές με Φαν Λα Πάρα Μαρία Σάκκαρη: Υπερασπίζεται τον Τσιτσιπά για τα toilet breaks – Τι είπε στη συνέντευξη τύπου Μαρία Καλτσίδη για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο