Μο Φάρα - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (25-10-2021)

Newsteam 0 Comments

Το Sportime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις. Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα. ΑΥΣΤΡΙΑ: Η Κενυάτισσα Μπρέντα Κιπρόνο ήταν νικήτρια στο μαραθώνιο του Λιντς τερματίζοντας σε 2:30.27 που είναι ρεκόρ διαδρομής. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Εζεκιέλ Κόετς με 2:09.43. ΒΕΛΓΙΟ: Σε αγώνα στο Σιντ-Νίκλας ο Βέλγος Τίμοθι Χέρμαν έριξε στον ακοντισμό 77,13μ. ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Στο βουλγαρικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που έγινε στην πόλη Πίρντοπ τους τίτλους πήραν στα 12χλμ. ανδρών ο Μίτκο Τσένοφ με 31.23 και η Μιλίτσα Μίρτσεβα στα 8χλμ. με 28.09. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η Βρετανίδα Τζες Πιασέτσκι κέρδισε τα 10χλμ. με 31.20 σε αγώνα στο Λιντς και ανέβηκε τέταρτη όλων των εποχών στην πατρίδα της. ΛΟΝΔΙΝΟ: Σε συνέντευξή του στη «mirror.co.uk» ο Μο Φάρα είπε πως περισσότερο σκέφτεται να βρίσκεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι σαν προπονητής, από αθλητής! ΓΑΛΛΙΑ: Πρωταθλητές Γαλλίας στο μαραθώνιο, που έγινε στην πόλη Ρεν, ήταν ο Αλεξάντρε Μπουρζουά σε 2:16.52 και στις γυναίκες η Οντ ντε λα Μετρί σε 2:51.00. ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Σε ό,τι αφορά τον θάνατο του «χάλκινου» παγκόσμιου πρωταθλητή του 2019 στα 200μ. Άλεξ Κινόνεζ, ο οποίος σκοτώθηκε στην πόλη που ζούσε, το Γουαγιακίλ, σύμφωνα με αναφορές ο 32χρονος πυροβολήθηκε σε κατάστημα στην περιοχή Κολίνας ντε λα Φλόριντα. Ο σπρίντερ από το Εκουαδόρ ήταν να πάρει μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, αλλά είχε τιμωρηθεί με προσωρινό αποκλεισμό, καθώς τον περασμένο Ιούλιο είχε αποτύχει σε whereabouts. ΗΠΑ: Η Μακένα Μόρεϊ κέρδισε το πρωτάθλημα ΗΠΑ στα 25χλμ. που έγινε στο Γκραντ Ράπιντς τερματίζοντας σε 1:23.17, ενώ στους άνδρες νικητής ήταν ο Αμπαμπίγια Σιμπάσα με 1:14.27. ΙΑΠΩΝΙΑ:…