Κριστίν Μπόμα - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (23-9-2021)

Newsteam 0 Comments

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα. ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ο Πέδρο Λουίς Γκόμεζ κέρδισε τον μαραθώνιο στο Ροζάριο με 2:16.55 που είναι ατομικό του ρεκόρ και ρεκόρ διαδρομής και ο Λουίς Αριέλ Μολίνα επικράτησε στον ημιμαραθώνιο με 1:05.36. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Η Βρετανίδα πρωταθλήτρια Λάουρα Μιούιρ επισκέφθηκε το στάδιο Αλεξάντερ, όπου γίνεται ανακατασκευή του και η «ασημένια» ολυμπιονίκης στα 1.500μ., επιβεβαίωσε πως ένας από τους βασικούς στόχους της τη νέα σεζόν είναι οι Αγώνες Κοινοπολιτείας. Ν’ αναφέρουμε ότι η διοργάνωση θα φιλοξενηθεί στο Μπέρμιγχαμ και ο στίβος στο στάδιο Αλεξάντερ που ανακατασκευάζεται και θα κοστίσει 72,4 εκατ. λίρες. ΛΟΝΔΙΝΟ: Ο Βρετανός κάτοχος του εθνικού ρεκόρ στα 800μ. στον κλειστό Έλιοτ Γκάιλς ανακοίνωσε στο Ίνσταγκραμ πως γεννήθηκε η κόρη του Έριν. ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Ο Ίαν Μπίτι είναι ο νέος πρόεδρος της βρετανικής ομοσπονδίας στίβου, ο οποίος ήταν πρώην πρόεδρος της ομοσπονδίας στίβου της Σκωτίας και προπονητής αντοχής και διευθυντής αγώνα. Πήρε τη θέση του Νικ Κάουαρντ. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Ο Κενενίσα Μπεκέλε ελπίζει την Κυριακή να κάνει μια καλή εμφάνιση στο μαραθώνιο του Βερολίνου, όπως πριν από δύο χρόνια όταν είχε τρέξει σε 2:01.41. «Φυσικά κάνω ότι μπορώ για να είμαι σε φόρμα. Είναι πάντα δύσκολο και το τελευταίο διάστημα δεν ήταν χωρίς προκλήσεις με το θάνατο του πατέρα μου και προβλήματα τραυματισμού, αλλά τώρα η προπόνηση πηγαίνει καλά και νιώθω καλά. Φυσικά θέλω να δείξω τον εαυτό μου στον κόσμο», είπε μεταξύ άλλων ο θρυλικός Αιθίοπας δρομέας. ΑΑΧΕΝ: Σε μίτινγκ επί κοντώ που έγινε σε πλατεία στο Άαχεν νικητής ήταν ο Αμερικανός Ματ Λούντβιγκ με 5,71μ., ενώ ακολούθησαν πέντε άλτες με 5,61μ., με δεύτερο τον Ολλανδό Μένο Φλουν και τρίτο τον Πολωνό Πιότρ…

Διάβασε το »

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. η Μπόμα- Θρίαμβος της Ναμίμπια

Η Κριστίν Μπόμα έκανε εκπληκτική κούρσα στον τελικό στα 200μ. τερματίζοντας σε 21.84, πετυχαίνοντας παγκόσμιο ρεκόρ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Η σπρίντερ από τη Ναμίμπια ήταν εντυπωσιακή σπάζοντας το προηγούμενο που κατείχε η θρυλική Αμερικανίδα Άλισον Φίλιξ με 22.11 από τις 3 Μαΐου του 2003 στο Μεξικό. Η 18χρονη Μπόμα έγινε η πρώτη αθλήτρια στην κατηγορία Κ20 που κατεβαίνει τα 22 δευτερόλεπτα στο αγώνισμα με το 21.84 (+1,1) που σημείωσε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Ναϊρόμπι. Η 19χρονη προέρχεται από το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. που είχε κατακτήσει στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Μάλιστα, η κούρσα ήταν υπόθεση της Ναμίμπια, αφού η Μπόμα πήρε το χρυσό και δεύτερη ήταν η επίσης, σπρίντερ από τη Ναμίμπια Μπεατρίς Μασιλίντζι με 22.18 που είναι ατομικό της ρεκόρ. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε η Νιγηριανή Φέιβουρ Οφίλι με 22.23, η οποία πέτυχε εθνικό ρεκόρ Κ20. Τόλης Λελεκίδης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο