Θανάσης Κωνσταντινίδης - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Επιτυχίες και πέντε μετάλλια από την Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα στο Τόκιο – Με την υποστήριξη του Μεγάλου Χορηγού τους, ΟΠΑΠ, οι Έλληνες αθλητές συνεχίζουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις

Newsteam 0 Comments

Οι τελευταίες σημαντικές διακρίσεις για τη χώρα μας ήρθαν το Σαββατοκύριακο, σε Στίβο και Κολύμβηση. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στην Κόρινα F32 και ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο SB4. Αυτές οι δύο μεγάλες επιτυχίες προστίθενται στα τρία χάλκινα μετάλλια που κατέκτησαν, την προηγούμενη εβδομάδα, ο Πάνος Τριανταφύλλου στη Σπάθη κατηγορίας Β, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 100 μ. ελεύθερο S8 και ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών στην κατηγορία των 54 κιλών. Θανάσης Κωνσταντινίδης: « Ήθελα να σηκώσω την ελληνική σημαία ψηλά» Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης πέταξε την Κορίνα F32 στα 38,68 μ. και επανέλαβε τον  θρίαμβο του Ρίο, όπου και εκεί είχε πάρει τη δεύτερη θέση. Αυτό είναι το τρίτο παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή. «Το μετάλλιο αυτό για μένα είναι δικαίωση των κόπων, του ιδρώτα και πολλών άλλων πραγμάτων που έχω στερηθεί για να φτάσω εδώ που έχω φτάσει. Δυσκολευτήκαμε πολύ στην προετοιμασία. Λόγω του κορωνοϊού ήταν όλα κλειστά, υπήρχαν περιορισμοί. Τους τελευταίους 2-3 μήνες έκανα προπονήσεις πρωί και απόγευμα για να καλύψω το χαμένο έδαφος του χειμώνα. Ήθελα πάρα πολύ το μετάλλιο και να σηκώσω την ελληνική σημαία ψηλά», τόνισε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης. Αντώνης Τσαπατάκης: «Το ίδιο θα χαιρόμουν και αν έβγαινα τέταρτος» Ύστερα από δύο τέταρτες θέσεις σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε στο Τόκιο το πρώτο του παραολυμπιακό μετάλλιο. Στα 100 μ. πρόσθιο SB4 κατέλαβε την τρίτη θέση και, με χρόνο 1:40.20, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. «Όποια θέση και αν έπαιρνα θα ήμουν το ίδιο χαρούμενος. Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε σε αυτούς που θέλουν να αρχίσουν τον αθλητισμό. Ο αθλητισμός έχει σκοπό να ενώνει, να δίνει νίκες μέσα από την ζωή. Πρέπει να τους το υπενθυμίσουμε για…

Διάβασε το »

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου Μπιντγκόζ 2021: Χάλκινο μετάλλιο για την Μαντούδη στη σφαίρα, χάλκινος ο Κωνσταντινίδης στην κορίνα

Σπουδαίες διακρίσεις για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στίβου, με την Μαντούδη και τον Κωνσταντινίδη να γίνονται «χάλκινοι». . για περισσότερα νέα επισκεφτείτε το sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο