Θανάσης Γκαβέλας - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Παραολυμπιακοί Αγώνες – Το πρώτο χρυσό της χώρα μας ο Γκαβέλας. Δάκρυα χαράς στο βάθρο

Newsteam 0 Comments

Ο Θανάσης Γκαβέλας και ο συνοδός του Σωτήρης Γκαραγκάνης κατέκτησαν το χρυσό στα 100μ. με νέο παγκόσμιο ρεκόρ, στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο. Ο 22χρονος αθλητής, μαζί με τον συνοδό του Σωτήρη Γκαραγκάνη, κατέκτησαν την πρώτη θέση στον τελικό των 100μ. κατηγορίας Τ11 με χρόνο 10.82, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ καθώς βελτίωσαν το ρεκόρ που είχαν πραγματοποιήσει κατά τα προκριματικά με 10.88. Πρόκειται για το όγδοο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στο Τόκιο καθώς, πέραν του χρυσού, έχει πάρει δύο ασημένια και πέντε χάλκινα. Η κούρσα του Γκαβέλα με τον Γκαραγκάνη ήταν συγκλονιστική, όπως και ο πανηγυρισμός τους στο φινάλε καθώς οι δυο τους αγκαλιασμένοι στη βροχή δεν μπορούσαν να πιστέψουν τη σπουδαία επιτυχία τους. Οι δύο ολυμπιονίκες ήταν ιδιαίτερα συγκινημένοι και κατά τη διάρκεια της απονομής που ακολούθησε. Με δάκρυα στα μάτια και οι δύο δεν μπορούσαν να συγκρατηθούν κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τόκιο. Λύγισαν και μαζί τους λύγισε όλη η Ελλάδα. Αναδημοσίευση άρθορυ από το nassosblog

Διάβασε το »

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χρυσό μετάλλιο και παγκόσμιο ρεκόρ για τον Γκαβέλα

Ο Θανάσης Γκαβέλας επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, μαζί με τον συνοδό αθλητή του Σωτήρη Γκαραγκάνη,  στον τελικό των 100 μέτρων Τ11 στον στίβο. Αυτό είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Τόκιο. Μάλιστα ο Έλληνας δρομέας έκανε παγκόσμιο ρεκόρ με χρόνο 10.82 και κατέρριψε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ 10.88 που σημείωσε στον προκριματικό της Τετάρτης (1/9).   Athanasios Ghavelashas won #gold in #ParaAthletics – Men’s 100m – T11 at the #Tokyo2020 #Paralympics #UnitedByEmotion” — #Tokyo2020 (@Tokyo2020) September 2, 2021 Μαντώ Καψάλη για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Τι έκαναν οι Έλληνες αθλητές την Τετάρτη

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Αναλυτικά όσα έκαναν οι Έλληνες την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2021 στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του Τόκιο. Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης κατέκτησε το έβδομο μετάλλιο για τη χώρα μας. Ο Έλληνας παραολυμπιονίκης, ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα κόντρα στον Άνταμ Πέσκα, ηττήθηκε στο τάι μπρέικ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. O αγώνας κρίθηκε σε δυο σημεία. Στο πρώτο σετ όπου ο Τσέχος προηγήθηκε 3-0 και φυσικά στο τάι μπρέικ, όπου ενώ ο Γρηγόρης έδειξε ότι είναι δικό του το παιχνίδι και συνεπώς και το χρυσό μετάλλιο, ο Άνταμ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και την τελευταία στιγμή νίκησε και πήρε το χρυσό μετάλλιο. Αρχικά όταν ο Πέσκα προηγήθηκε 3-0 υποχρέωσε τον Γρηγόρη να τον κυνηγάει στο σκορ. Στα τρία επόμενα σετ ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης κατάφερε να ισοφαρίσει κερδίζοντας κάθε σετ με 1-0. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στο ται μπρέικ όπου στη λεπτομέρεια το κέρδισε ο Πέσκα. Έτσι σε πέντε Παραολυμπιακούς αγώνες ο Πολυχρονίδης κατόρθωσε να κερδίσει 5 μετάλλια. Κάτι που είναι μοναδικό. «Με την τεράστια επιτυχία του Ασημένιου Μεταλλίου που κέρδισα σήμερα με την Κατερίνα Πολυχρονίδη Πατρώνη πρόσθεσα στη συλλογή μου το 5ο μου Παραολυμπιακό Μετάλλιο στην 5η μου συμμετοχή σε Παραολυμπιακούς Αγώνες!», δήλωσε ο «ασημένιος» Παραολυμπιονίκης. «Οι Αγώνες συνεχίζονται και η σκληρή δουλειά δεν σταματάει ποτέ για την επίτευξη και νέων επιτυχιών!», ολοκλήρωσε ο Γρηγόρης. Η απονομή στον Γρηγόρη Πολυχρονίδη και στην Κατερίνα Πατρώνη αλλά και στους υπόλοιπους αθλητές έγινε μετά το τέλος του αγώνα.   Στον τελικό ο Θανάσης Γκαβέλας Ο Θανάσης Γκαβέλας και ο Σωτήρης Γκαραγκάνης ύστερα από ακόμη μία εξαιρετική κούρσα προκρίθηκαν στον τελικό των 100 μέτρων Τ11. Οι δύο αθλητές στον δεύτερο ημιτελικό τερμάτισαν πρώτοι με 10.99 και πήραν την απευθείας πρόκριση. Ο τελικός είναι…

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Παγκόσμιο ρεκόρ ο Γκαβέλας στα 100 νέα μέτρα Τ11!

Παραολυμπιακοί Αγώνες: Απίστευτα πράγματα έκανε ο Θανάσης Γκαβέλας, που έσπασε τα κοντέρ στα προκριματικά των 100 μέτρων Τ11. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε χρόνο 10.88 και πήρε με τον καλύτερο τρόπο την πρόκριση στον ημιτελικό, δείχνοντας σε απίστευτη κατάσταση. Μαζί του φυσικά και ο συνοδός του Σωτήρης Γκαραγκάνης, που πήγε στους αγώνες έχοντας ρεκόρ 10.98, το οποίο και κατάφερε να κατεβάσει ένα δέκατο. Αξίζει να σημειωθεί ότι το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ στο αγώνισμα 100 μέτρων Τ11 ήταν 10.92. Διαβάστε επίσης: Σεμέδο: Μηνύματα και βίντεο στο κινητό του Πορτογάλου! Απόλλων Σμύρνης: Προχωρημένες επαφές με Φαν Λα Πάρα Μαρία Σάκκαρη: Υπερασπίζεται τον Τσιτσιπά για τα toilet breaks – Τι είπε στη συνέντευξη τύπου Στέλιος Ανδρικάκης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο