ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΡΑΤΕ - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Θριάμβευσε η Λυδία Ξένου – Χρυσή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε

Newsteam 0 Comments

14.3k Views by nassosblog 21 Αυγούστου, 2021, 1:50 μμ inNews Love Η Λυδία Ξένου, η 14χρονη πρωταθλήτρια του Οδυσσέα Πετρούπολης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία 54κ. Νεανίδων, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε του Τάμπερε, επικρατώντας (1-0) της Ολλανδής Μαμαντέους, για να χαρίσει στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο στη διοργάνωση. Στους προκριματικούς η Ξένου νίκησε κατά σειρά 6-0 τη Λετονή Γκιρβίκα, 5-0 τη Ρωσίδα Φιλίνκοβα, 2-1 την Τσέχα Πρίγκλοβα και στον ημιτελικό 7-0 την Ιταλίδα Κολέτι. Viral σποτ για κορονοϊό και εμβολιασμό – To 5G, η κυρία Μαρία και ο… Πανταζής (video) Αναδημοσίευση άρθορυ από το nassosblog

Διάβασε το »

Ελένη Χατζηλιάδου: Συγκλονίζει η εξομολόγηση της πρωτάθλητριας στο καράτε

Η Ελένη Χατζηλιάδου έκανε μια συγκλονιστική εξομολόγηση για τη ζωή και την καριέρα της στη σελίδα της στο Facebook.  Η πρωταθλήτρια του καράτε κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο 56ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε πρόσφατα. Η σπουδαία καρατέκα έγραψε για τις τεράστιες οικονομικές δυσκολίες που αντιμετώπισε η οικογένειά της έτσι ώστε η ίδια να κάνει πρωταθλητισμό, τον οποίο χαρακτηρίζει απάνθρωπο. Ελένη Χατζηλιάδου: Αναλυτικά η ανάρτησή της «Ήρθε η μέρα που τελικά θα σας διηγηθώ την πραγματική μου ιστορία. Βλέπεις αυτήν την εικόνα; Πες μου πραγματικά τι βλέπεις; Μπορείς να φανταστείς την ιστορία που κρύβει μία εικόνα; Μήπως σκέφτεσαι πόσο σκληρά δούλεψε η αθλήτρια, πόσες ώρες ιδρώτα έριξε για να φτάσει εκεί πάνω και πόσο μάλλον να παραμένει εκεί πάνω; Ή πόσους τραυματισμούς είχε και πόσες φορές την είπαν οι γιατροί ότι πρέπει να σταματήσει; Μπα… Η Ελένη Χατζηλιάδου Πηγή: Facebook Η ζωή και η επιβίωση γενικότερα ήταν πολύ πιο δύσκολη από την προπόνηση που έκανα. Θυμάμαι που ήμουν παιδί και είχα ένα όνειρο, να γίνω η καλύτερη ΚΑΡΑΤΕΚΑ στον κόσμο. Θυμάμαι που περνούσαν τα χρόνια και προσπαθούσα μέρα παρά μέρα να ξεπερνάω τον εαυτό μου. Θυμάμαι να έχω χαμόγελο και ενθουσιασμό και όλα ήταν τόσο υπέροχα! Θυμάμαι που πλησίαζα να φτάσω στο όνειρο μου με τα μετάλλια και την πρόοδο που έκανα στην αθλητική μου καριέρα και εκεί κάπου εκεί άρχισαν να ζορίζουν τα πράγματα και σιγά σιγά να προσπαθούν να μου πάρουν το χαμόγελο μου. Ο πρωταθλητισμός φίλοι μου είναι ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ! Εκεί συναντάς πολύ σκοτεινά πράγματα και ανθρώπους που προσπαθούν να μπουν στην ψυχή σου και να σε σκοτεινιάσουν. Ήμουν ένα παιδί που το μόνο που έμαθε από τους γονείς του ήταν η αγάπη και το καλό!!! Δεν ήμουν έτοιμη…

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε: Στην τέταρτη θέση της Ευρώπης η ελληνική ομάδα

Η ελληνική αποστολή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε τα κατάφερε θαυμάσια αφού κατετάγη στην τέταρτη θέση του πίνακα με τα μετάλλια.  Οι αθλητές και οι αθλήτριες της αποστολής επέστρεψαν από το Πόρετς της Κροατίας, όπου φιλοξενήθηκε το 56ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ενώ, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, τα χαμόγελα περίσσευαν. Πηγή: EUROKINISSI Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε: Χαμόγελα από τους Έλληνες αθλητές Πηγή: EUROKINISSI Όπως σημειώνει η Ελληνική Ομοσπονδία Καράτε, η Εθνική κατέκτησε πέντε συνολικά μετάλλια και βρέθηκε στην 4η θέση στην ευρωπαϊκή κατάταξη. Ανάλογη επιτυχία είχε να συμβεί από το 2010 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Αθήνα. Οι αθλητές και οι αθλήτριες της αποστολής ξεπέρασαν τους εαυτούς τους αφού δεν γίνονταν αγώνες στην Ελλάδα για πάνω από ένα χρόνο και τα σωματεία είναι κλειστά για πάνω από έξι μήνες λόγω του κορονοϊού. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε: Οι επιδόσεις των αθλητών Ο Διονύσης Ξένος κατέκτησε την 1η θέση (kumite-67kg) και το χρυσό μετάλλιο. Η Βίκυ Πανετσίδου κατέκτησε τη 2η θέση (kumite-68kg) και το ασημένιο μετάλλιο. Η Έλενα Χατζηλιάδου κατέκτησε την 3η θέση (kumite+68kg) και το χάλκινο μετάλλιο. Ο Γιώργος Τζάνος κατέκτησε την 3η θέση (kumite+84kg) και το χάλκινο μετάλλιο. Ο Στέφανος Ξένος κατέκτησε την 3η θέση (kumite-60kg) και το χάλκινο μετάλλιο. Επίσης, η Τζωρτζίνα Ξένου στα kata και η Μαρία Στόλη στο kumite-61kg κατέκτησαν την 9η θέση. Στο ομαδικό kumite ανδρών η Εθνική έφτασε στην τελική οκτάδα, ενώ στο ομαδικό kumite γυναικών η Ελλάδα έφτασε στην τελική δεκαεξάδα. Πηγή: elok.gr Στην ελληνική αποστολή βρίσκονταν οι αθλήτριες: Γεωργία (Τζωρτζίνα) Ξένου, Αλεξάνδρα Παππά, Μαρία Στόλη, Βίκυ Πανετσίδου, Έλενα Χατζηλιάδου, Κέλυ Κυδωνάκη και οι αθλητές: Παναγιώτης Καψάλης, Στέφανος Ξένος, Διονύσης Ξένος, Κλέαρχος Λίτος, Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης, Γιώργος Τζάνος, Θανάσης Νικόπουλος και Θανάσης Κουκουριτάκης. Πηγή: EUROKINISSI Αρχηγός αποστολής ήταν ο Παγκόσμιος…