Αντώνης Τσαπατάκης - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Παραολυμπιακοί Αγώνες – Ο Τσαπατάκης συγκλονίζει: Μέσα στην πισίνα βρήκα μια νέα ζωή

Newsteam 0 Comments

Ο Αντώνης Τσαπατάκης, ο αθλητής που κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο (SB4) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο συγκλονίζει με τα λόγια του. Όπως αναφέρει στην Καθημερινή, ο άλλοτε πολίστας, που σε ηλικία 18 ετών και ύστερα από ατύχημα με μηχανή έξω από το κολυμβητήριο των Χανίων καθηλώθηκε σε αναπηρικό καρότσι «Μεγάλωσα μέσα στην πισίνα, έξω από αυτήν τράκαρα, μέσα σε αυτήν βρήκα μια νέα ζωή και, μάλιστα, σε καλύτερη εκδοχή». Σε ηλικία πέντε ετών μπήκε στο κολυμβητήριο των Χανίων και «μέτραγε πλακάκια» μέχρι τα 12 όπου άρχισε το πόλο. Το 2005 εισήχθη στη σχολή Αστυφυλάκων και το 2006, έξω από τoν αγαπημένo του αγωνιστικό χώρο, έχασε τον έλεγχο της μοτοσικλέτας του λόγω υπερβολικής ταχύτητας. «Ευτυχώς δεν πήρα κανέναν μαζί μου», λέει χαρακτηριστικά. Όμως τότε άρχισε μία νέα ζωή για εκείνον. Μια ζωή όπου «σαν το μωρό που κάνει τα πρώτα βήματα προσπαθούσα να βρω τις ισορροπίες μου. Η κολύμβηση πάντα αποτελούσε για μένα διέξοδο, κάτι σαν φάρμακο. Στα 19 άρχισε μια νέα ζωή. Η ελπίδα έχει την έννοια της τύχης. Εγώ δεν άφησα την τύχη να επέμβει στην ελπίδα. Είχα ως κινητήρια δύναμη τη μανία να φτάσω ψηλά». Στο κολυμβητήριο των Χανίων ο Τσαπατάκης άρχισε την προετοιμασία για τα όνειρά του. Οι δυσκολίες πολλές, καθώς πρόκειται για εγκατάσταση με πολλά προβλήματα και γι’ αυτόν τον λόγο η ελληνική αθλητική ηγεσία έχει δρομολογήσει την πλήρη αναβάθμιση – ανακατασκευή. «Ανέβηκα στη Θεσσαλονίκη για να μπορώ να προπονούμαι σωστά. Τον χειμώνα δεν θερμαινόταν. Ζήτησα βοήθεια και από τον υφυπουργό Λευτέρη Αυγενάκη, ο οποίος πήγε και το είδε. Δεν θέλω να φεύγουν τα παιδιά από τον τόπο μου και να πηγαίνουν σε άλλα κολυμβητήρια. Απευθύνθηκα και σε ιδρύματα για να βοηθήσουν. Το ένα…

Διάβασε το »

Επιτυχίες και πέντε μετάλλια από την Ελληνική Παραολυμπιακή Ομάδα στο Τόκιο – Με την υποστήριξη του Μεγάλου Χορηγού τους, ΟΠΑΠ, οι Έλληνες αθλητές συνεχίζουν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις

Οι τελευταίες σημαντικές διακρίσεις για τη χώρα μας ήρθαν το Σαββατοκύριακο, σε Στίβο και Κολύμβηση. Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στην Κόρινα F32 και ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο SB4. Αυτές οι δύο μεγάλες επιτυχίες προστίθενται στα τρία χάλκινα μετάλλια που κατέκτησαν, την προηγούμενη εβδομάδα, ο Πάνος Τριανταφύλλου στη Σπάθη κατηγορίας Β, ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στα 100 μ. ελεύθερο S8 και ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στην άρση βαρών στην κατηγορία των 54 κιλών. Θανάσης Κωνσταντινίδης: « Ήθελα να σηκώσω την ελληνική σημαία ψηλά» Ο Θανάσης Κωνσταντινίδης πέταξε την Κορίνα F32 στα 38,68 μ. και επανέλαβε τον  θρίαμβο του Ρίο, όπου και εκεί είχε πάρει τη δεύτερη θέση. Αυτό είναι το τρίτο παραολυμπιακό μετάλλιο για τον Έλληνα πρωταθλητή. «Το μετάλλιο αυτό για μένα είναι δικαίωση των κόπων, του ιδρώτα και πολλών άλλων πραγμάτων που έχω στερηθεί για να φτάσω εδώ που έχω φτάσει. Δυσκολευτήκαμε πολύ στην προετοιμασία. Λόγω του κορωνοϊού ήταν όλα κλειστά, υπήρχαν περιορισμοί. Τους τελευταίους 2-3 μήνες έκανα προπονήσεις πρωί και απόγευμα για να καλύψω το χαμένο έδαφος του χειμώνα. Ήθελα πάρα πολύ το μετάλλιο και να σηκώσω την ελληνική σημαία ψηλά», τόνισε ο Θανάσης Κωνσταντινίδης. Αντώνης Τσαπατάκης: «Το ίδιο θα χαιρόμουν και αν έβγαινα τέταρτος» Ύστερα από δύο τέταρτες θέσεις σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε στο Τόκιο το πρώτο του παραολυμπιακό μετάλλιο. Στα 100 μ. πρόσθιο SB4 κατέλαβε την τρίτη θέση και, με χρόνο 1:40.20, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. «Όποια θέση και αν έπαιρνα θα ήμουν το ίδιο χαρούμενος. Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε σε αυτούς που θέλουν να αρχίσουν τον αθλητισμό. Ο αθλητισμός έχει σκοπό να ενώνει, να δίνει νίκες μέσα από την ζωή. Πρέπει να τους το υπενθυμίσουμε για…

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020: Χάλκινος ο Αντώνης Τσαπατάκης!

Παραολυμπιακοί Αγώνες 2020: Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κολύμβηση, το πέμπτο για την Ελλάδα στη διοργάνωση. Σπουδαία επιτυχία για τον Έλληνα αθλητή, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στα 100μ. πρόσθιο SB4 με χρόνο 1:40.20, χαρίζοντας ένα ακόμη μετάλλιο στη χώρα μας. Παγκόσμιο ρεκόρ σημείωσε ο Ρώσος Τσερνιάεφ με 1:31.96, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, ενώ το αργυρό πήγε στον Κολομβιανό Φουέντες με χρόνο 1:35.86. Πρόκειται για το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στο Τόκιο μετά από αυτά που κατέκτησαν οι Μπακοχρήστου, Τριανταφύλλου και Μιχαλεντζάκης, ενώ το αργυρό κατέκτησε ο Κωνσταντινίδης στον στίβο. Διαβάστε επίσης Υποχρεωτικός Εμβολιασμός: Στρατός, Πυροσβεστική και ΕΛ.ΑΣ. οι επόμενοι κλάδοι που «χτυπά» η Κυβέρνηση! Μιρτσέα Λουτσέσκου: «Ο Σίντκλεϊ σχεδόν έκλεγε για να πάει στον ΠΑΟΚ» Τηλεθέαση: Σάρωσε ο Γιώργος Αυτιάς Μαρία Καλτσίδη για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο