Αντριάνα Βιλάγκος - Τα τελευταία νεά & ειδήσεις

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (27-9-2021)

Newsteam 0 Comments

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα. ΑΥΣΤΡΙΑ: Στην πόλη Έισενσταντ διεξήχθη το αυστριακό πρωτάθλημα 10.000μ. με νικητές στους άνδρες τον Αντρέας Βόιτα με 28.27.85 και στις γυναίκες την Τζούλια Μάγιερ με 34.16.23, ενώ στις γυναίκες στη γενική πρώτη τερμάτισε η Ελβετίδα Νικόλ Έγκερ με 33.23.16. ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Σε αγώνα στο Πόρτσμουθ ξεχώρισε ο Βρετανός Τζαμάλ Ρόντεν- Στίβενς με 21.01 (+0,4) στα 200μ. και 10.50 (-0,8) στα 100μ., ο οποίος στις σειρές είχε τρέξει σε 10.41. ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ: Η Βρετανίδα Έιλις Μακόλγκαν κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. Great Run στο Μάντσεστερ με χρόνο 30.52, αφήνοντας δεύτερη τη Σουηδέζα Μέραφ Μπάχτα σε 31.44, ενώ στους άνδρες πρώτος ήταν ο Βρετανός Άντριου Μπούτσαρτ σε 28.05. ΓΑΛΛΙΑ: Ο Βραζιλιάνος Λούκας Ντα Σίλβα κέρδισε στον ημιμαραθώνιο της Νίκαιας σε 1:06.37. ΠΑΡΙΣΙ: Σε αγώνα 10χλμ. που έγινε στο Παρίσι νικητής ήταν ο Γιάν Σρουμπ σε 29.23, με τον κορυφαίο Γάλλο στιπλίστα Μαχιεντίν Μεκισί να τερματίζει τέταρτος με 30.16, ενώ στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Μαργκό Σιεράτσκι με 32.49. ΗΠΑ: Ο Μεξικανός Πατρίσιο Καστίγιο ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο που έγινε στο Ρόκλαντ Λέικ με 1:02.15, αφήνοντας δεύτερο τον Γερμανό Γιόχανς Μότσμαν με 1:02.42. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Αμερικανίδα Σουζάνα Σάλιβαν με 1:10.49. ΤΣΑΡΛΕΣΤΟΝ: Ο Έντουαρντ Τσέσερεκ κέρδισε τον αγώνα τρεξίματος 10χλμ. στη γέφυρα του ποταμού Κούπερ με χρόνο 28.26, ενώ στις γυναίκες κέρδισε η Νελ Ρόχας σε 31.52. ΙΑΠΩΝΙΑ: Στο ιαπωνικό πρωτάθλημα εταιρειών στην Οσάκα και στη δεύτερη ημέρα ξεχώρισαν το νταμπλ του Γιούκι Κόικε στα σπριντ κερδίζοντας τα 100μ. σε 10.19 (-0,5) και τα 200μ. σε 20.55 (+2,9). Στα 10.000μ. πρώτος ήταν ο Ρίτσαρντ Γιάτορ σε 27.44.51, στα 5.000μ. ο Τζούστους Σότζετ σε…

Διάβασε το »

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (20-9-2021)

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα. ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Στο πρωτάθλημα Αργεντινής Κ23 στο Μπουένος Άιρες ο Φράνκο Φλόρο κέρδισε τα 100μ. σε 10.35 (+1,8), αφήνοντας δεύτερο τον Αγκουστίν Νάουελ Πίντι με 10.44. ΓΑΛΛΙΑ: Η Μεκντές Γουόλντου και ο Γιόχαν Ντουράν κέρδισαν το γαλλικό πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου που έγινε στην πόλη Λες Σαμπλς Ντ’ Ολόν με 1:13.15 και 1;03.17 αντίστοιχα. ΜΟΝΤΡΕΪΓ: Σε αγώνα βάδην στο Μοντρέιγ νικητής στα 20χλμ. ήταν ο Ουκρανός Ναζάρ Κοβαλένκο με 1:24.28 και στις γυναίκες η Βρετανίδα Μπίθαν Ντέιβις σε 1:38.56. ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σε μίτινγκ επί κοντώ στην πόλη Χοφ νικητής στους άνδρες ήταν ο Αμερικανός Ματ Λούντβιγκ με 5,71μ., ο οποίος κέρδισε στα μπαράζ τον Πολωνό Πιότρ Λίσεκ και τον Βέλγο Μπεν Μπρούντερς, οι οποίοι είχαν την ίδια επίδοση. Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Σουηδέζα Μιχαέλα Μέγιερ με 4,42μ. ΙΕΝΑ: Σε φεστιβάλ ακοντισμού στην πόλη Ιένα στις γυναίκες κέρδισε η Σέρβα ταλαντούχα και παγκόσμια πρωταθλήτρια Κ20 Αντριάνα Βιλάγκος με 61,65μ., αφήνοντας δεύτερη τη Λετονή Λίνα Μούζε με 59,78μ. Στους άνδρες κέρδισε ο Πολωνός Σίπριαν Μρτζίγκλοντ με 77,57μ., ενώ ξεχώρισε και ο νεαρός Γερμανός Μαξ Ντένινγκ στην κατηγορία Κ18 ρίχνοντας 80,11μ. (700γρ.). ΤΟΥΜΠΙΓΚΕΝ: Η Γερμανίδα Αλίνα Ρε κέρδισε τα 10χλμ. στο Τούμπιγκεν με 32.21 που είναι ρεκόρ διαδρομής, ενώ στους άνδρες πρώτος ήταν ο Κενυάτης Τζέιμς Μουτούκου με 29.32. ΔΑΝΙΑ: Η Αιθιοπία κυριάρχησε στον ημιμαραθώνιο στην Κοπεγχάγη με νικήτρια στις γυναίκες την Τσεχάι Γκεμέτσου σε 65.08, που πέτυχε ρεκόρ διαδρομής και έγινε η 12η καλύτερη στην ιστορία του αγωνίσματος. Στους άνδρες πρώτος ήταν ο Αμεντέγουορκ Γουαλέλεν με 59.10. Στις γυναίκες δεύτερη ήταν η Χάουι Φέισα από την Αιθιοπία με 65.41 και τρίτη η Κενυάτισσα Βίβιαν Κίπλαγκατ…

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20- Στίβος: Ασημένιο μετάλλιο η Ελίνα Τζένγκο

Η Ελίνα Τζένγκο κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον ακοντισμό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ναϊρόμπι με βολή στα 59,60 μέτρα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ντούμπλαρε τα μετάλλιά της, μετά το χρυσό μετάλλιο που είχε κατακτήσει τον περασμένο μήνα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 στο Ταλίν. Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο που κατακτάει η Ελλάδα στη διοργάνωση και το 13ο συνολικά στην ιστορία του θεσμού και 5ο ασημένιο (2-5-6).   Τόλης Λελεκίδης για το sportime.gr. – sportime.gr – Αθλητικό portal με όλα τα τελευταία αθλητικά νέα, ειδήσεις για όλα τα σπορ από την Ελλάδα και τον κόσμο