Oscars 2021: Αυτές είναι οι υποψηφιότητες - Ποιοι διεκδικούν το χρυσό αγαλματίδιο

Ανακοινώθηκαν χθες οι υποψηφιότητες για τα φετινά βραβεία της Ακαδημίας Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών, γνωστά και ως βραβεία Όσκαρ.

Η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί στις 25 Απριλίου του 2021 και οι υποψηφιότητες είναι οι εξής:

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Καλύτερη Ηθοποιός (Α` Γυναικείος Ρόλος)

  • Βαιόλα Ντέβις – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Άντρα Ντέι -The United States vs Billie Holiday
  • Βανέσα Κίρμπι – Pieces of a Woman
  • Φράνσις Μακντόρμαντ – Nomadland
  • Κάρεϊ Μάλιγκαν – Promising Young Woman

Καλύτερος Ηθοποιός (Α’ Ανδρικός Ρόλος)

  • Ριζ Αχμέντ – Sound of Metal
  • Τσάντγουικ Μπόσμαν – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Σερ Άντονι Χόπκινς – The Father
  • Γκάρι Όλντμαν – Mank
  • Στίβεν Γιούν – Minari

Καλύτερή Ηθοποιός (Β`Γυναικείος Ρόλος)

  • Μαρία Μπακάλοβα – Borat Subsequent Moviefilm
  • Γκλεν Κλόουζ – Hillbilly Elegy
  • Ολίβια Κόλμαν- The Father
  • Αμάντα Σέϊφριντ – Mank
  • Γιά-Τζουνγκ Γιουν – Minari

Καλύτερος Ηθοποιός (Β’ Ανδρικός Ρόλος)

  • Σασά Μπαρόν Κοέν – The Trial of the Chicago 7
  • Ντάνιελ Καλούγια – Judas and the Black Messiah
  • Λέσλι Όντομ Τζούνιορ – One Night in Miami
  • Πολ Ράσι -Sound of Metal
  • Λακίθ Στανφίλντ – Judas and the Black Messiah

Καλύτερη Ταινία Animation

  • Soul (Pixar)
  • Wolfwalkers (Apple TV+/GKIDS)
  • Over the Moon (Netflix)
  • Φύγαμε (Pixar)
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon (Netflix)

Καλύτερη ταινία Animation Μικρής Διαρκείας

  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You
  • Opera
  • Yes-People

Διεύθυνση Φωτογραφίας

  • Ερικ Μέσερσμιντ για το «Mank»
  • Τζόσουα Τζέιμς Ρίτσαρντς για το «Nomadland»
  • Ντάριους Βόλσκι για το «News of the World»
  • Φαίδων Παπαμιχαήλ για το «Η Δίκη των 7 του Σικάγου»
  • Σον Μπόμπιτ για το «Judas and the Black Messiah»

Σκηνοθεσία

  • Τόμας Βίντερμπεργκ – Another Round
  • Ντέιβιντ Φίντσερ – Mank
  • Λι Άιζακ Τσουνγκ – Mank
  • Κλόι Ζάο – Nomadland
  • Έμεραλντ Φίνελ – Promising Young Woman

Ενδυματολογίας

  • Emma
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Mulan
  • Pinocchio

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher
  • Time

Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους

  • Colette
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Καλύτερο Μοντάζ

  • Μίκελ Ε.Τζ. Νίλσεν για το «Sound of Metal»
  • Κλόι Ζάο για το «Nomadland»
  • Αλαν Μπάουμγκαρτεν για το «The Trial of the Chicago 7»
  • Γιώργος Λαμπρινός για το «The Father»
  • Φρέντερίκ Θόραβαλ για το «Promising Young Woman»

Καλύτερη διεθνής ταινία

  • Another Round (Denmark)
  • Better Days (Hong Kong)
  • Collective (Romania)
  • The Man Who Sold His Skin (Tunisia)
  • Quo Vadis, Aida? (Bosnia and Herzegovina)

Οπτικά Εφέ

  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet

Καλύτερη ταινία μικρού μήκους

  • Two Distant Strangers
  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • White Eyes
  • The Present

Ήχου

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Soul
  • Sound of Metal

Κομμώσεις και Μακιγιάζ

  • Emma.
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank
  • Pinocchio

Οι ελληνικές υποψηφιότητες

Ο Φαίδων Παπαμιχαήλ είναι υποψήφιος για τη διεύθυνση φωτογραφίας της «Δίκης των 7 του Σικάγου» του Ααρον Σόρκιν κι ο Γιώργος Λαμπρινός για το μοντάζ του «The Father» του Φλόριαν Ζέλερ.

Διαβάστε επίσης »